• Naprawa tabletów
  • Wymiana paneli dotykowych i wyświetlaczy
  • Wymiana gniazd, slotów i przycisków
  • Naprawa tabletów po zalaniu
  • Instalacja firmware Android i Windows

Naprawa tabletów wszystkich marek

Pomimo olbrzymiej popularności tabletów, ich konstrukcja bardzo często pozostawia wiele do życzenia. Dążenie do maksymalnego obniżenia ceny urządzenia powoduje, że producenci oszczędzają na podzespołach, elementach montażowych, akumulatorach, a przede wszystkim na kosztach pracy inżynierów... Tablety są znacznie bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, których nie obejmuje żadna standardowa gwarancja producenta czy sprzedawcy. Najczęstsze usterki spowodowane są właśnie przez użytkowników. Są to uszkodzone lub wyłamane (wepchnięte) gniazda ładowania, micro USB i switche przycisków sterowania, zbite panele dotykowe i matryce (wyświetlacze). Również często zdarza się błędne funkcjonowanie oprogramowania lub jego całkowita awaria po nieudanej próbie upgrade'u albo rootowania systemu Android.

Serwis AIDCOM zajmuje się naprawą tabletów w pełnym zakresie. Wymieniamy zbite "dotyki" czyli panele dotykowe (digigizery) oraz wyświetlacze LCD. Montujemy gniazda i switche, sloty kart SD i SIM, akumulatory Li-Ion (baterie), głośniki, mikrofony i kamery. Naprawiamy uszkodzenia układów zasilania, pamięci, kart komunikacji WiFi, Bluetooth, WWAN GSM/3G/4G. Instalujemy oprogramowanie tabletów (firmware), zarówno Android jak i Windows oraz Apple iPadOS. Odzyskujemy dane z urządzeń pracujących pod kontrolą tych systemów.

Bateria w tablecie - istotne uwagi eksploatacyjne

Nasi Klienci często skarżą się na powtarzające się przypadki braku możliwości włączenia tabletu i braku ładowania po dłuższym okresie nieużywania. Współcześnie montowane w tabletach baterie, czyli akumulatory Li-Ion i Li-Poly, posiadają własne kontrolery odpowiedzialne za proces ładowania i rozładowania. Jednym z zadań takiego kontrolera jest zabezpieczyć samo ogniwo (akumulator) przed nadmiernym rozładowaniem, poniżej technologicznego poziomu bezpieczeństwa. Zależnie od technologii jest to napięcie 2,75 - 3,2V na ogniwo. Jeśli napięcie akumulatora spadnie do tego poziomu, to kontroler trwale rozłącza baterię od "elektroniki" tabletu aby nie dopuścić do głębszego rozładowania. Niestety, zadziałanie takiego zabezpieczenia powoduje, że po podłączeniu ładowarki, tablet nie jest w stanie podjąć ładowania akumulatora. Nawet po kilkugodzinnej pracy z ładowarką. Aby przywrócić sprawność baterii, konieczne jest rozmontowanie tabletu i przeprowadzenie ładowania poza urządzeniem. W tym celu wykorzystujemy specjalistyczne ładowarki, pozwalające na precyzyjne nadzorowanie całego procesu dobranego do technologii samego akumulatora.

Dlatego istotne jest regularne ładowanie baterii w tablecie, nawet jeśli nie jest on często używany. Zdecydowanie łatwiej jest podłączyć zasilanie do tabletu, niż rozmontowywać tablet - niestety bardzo często klejony. Naprawa tabletów zwykle nie jest trudna ani droga. Chyba że że ich konstrukcja nie pozwala na dostęp do elementów wewnętrznych bez konieczności używania separatora i oddzielania dotyku i LCD od obudowy...

UWAGA: przekroczenie maksymalnego napięcia ładowania lub temperatury ogniwa może spowodować jego uszkodzenie a nawet wybuch!

Tak wygląda akumulator litowo-jonowy "wzbudzany" napięciem ponad 14V z prostownika samochodowego. Ogniwo spuchło i wypchnęło panel dotykowy - niewiele brakowało aby doszło do jego rozszczelnienia.